DARMOWA DOSTAWA na terenie WARSZAWY!

 Aranżacja pokoju dziennego w stylu industrialnym

Aranżacja pokoju dziennego w stylu industrialnym

Centrum życia każdego domu, w którym dzielimy się ze swoimi bliskimi naszym szczęściem i smutkiem jest pokój dzienny. To w salonie odbywają się wszystkie spotkania towarzyskie, rodzinne i samotne wieczory. Aranżacja i wystrój pokoju dziennego stanowią odzwierciedlenie naszej duszy i tego, w co wierzymy i lubimy. Szczególnie popularnym stylem stają się ostatnio długo niedoceniane projekty z surowego betonu, drewna, metalu i szkła. Minimalizm i industrializm wymagają jednak odpowiedniej wiedzy, by zaprojektować praktyczną i piękną przestrzeń salonu w tym charakterze. Dlatego jeśli chciałbyś, by wystrój pokoju dziennego w Twoim domu przypominał aranżacje z okładek gazet, sprawdź, jak wykonujemy projekty pokoi dziennych, których wnętrze wykorzystuje elementy starych fabryk, surową cegłę oraz beton architektoniczny.

Pokój dzienny w stylu industrialnym

Inspirowany dawnymi budynkami przemysłowymi styl industrialny charakteryzuje się dużą surowością materiałów, ale także ciepłym oświetleniem, które harmonizuje pokój dzienny. Styl fabryczny projektuje się na zasadzie kontrastu - łączy ciepło z zimnem. To właśnie dzięki temu znajduje coraz większe grono miłośników, którzy zakochują się w aranżacjach wnętrz industrialnych od pierwszego wejrzenia. Surowość betonu architektonicznego, który można położyć zarówno na podłodze, jak i ścianach zostaje uzupełniona intensywną, ciepłą cegłą lub surowym drewnem w postaci prawdziwych, szerokich desek. Elementami, które projektuje się na kolejnym etapie aranżacji wnętrza są meble i oświetlenie. Aby wnętrze pokoju dziennego w stylu fabrycznym komponowało się z surowymi materiałami warto także dodać czarne, metalowe wyposażenie, które dopełni industrialnego wystroju pokoju dziennego.

Jakie meble wybrać?

W wystroju fabrycznym króluje prostota i metal. Aby wystrój realnie odpowiadał aranżacjom dawnych budynków przemysłowych wybierajmy do projektu meble, które kiedyś faktycznie w nich stały. Będą to czarne, metalowe regały, krzesła, stoły, ale także tak istotne elementy jak ramy okienne czy schody. Decydując się na kanapę czy fotele warto wybierać te z naturalnej skóry, obszerne siedziska, które będą odpowiadały przestronności wnętrza fabrycznego. Sprawdzą się także sofy tapicerowane, jednak należy pamiętać o harmonii w kolorystyce całej aranżacji projektu. Wszystkie mniejsze elementy takie jak stoliki kawowe czy krzesła najlepiej wybrać również z czarnego metalu. Stół powinien być równie obszerny, co sofa. Aby dodać wystrojowi nieco ciepła do zimnych, metalowych mebli warto dodać także naturalne drewno, które nada nieco przytulności i dodatkowego charakteru. We wnętrzach w stylu przemysłowym warto wykorzystać zasadę łączenia starego z nowym - dzięki temu Twój pokój dzienny będzie miał duszę, której wystroju nie da się podrobić. Poza tymi podstawowymi zasadami w projektowaniu i aranżacji przestrzeni industrialnych liczy się już tylko Twoja wyobraźnia.

Oświetlenie

Odpowiednie lampy we wnętrzu w stylu industrialnym są zdecydowanie najważniejszym elementem projektów i aranżacji, zaraz po betonie i cegle. Dawne oświetlenia fabryczne stanowiły reflektory, które bardzo długo negatywnie kojarzyły się z obskurnymi wnętrzami bez duszy i wystroju. Dziś wiszące lampy loftowe wspaniale komponują się z nowoczesnym betonem architektonicznym czy naturalnym drewnem. Wielkie reflektory oświetlą pokój dzienny, ale przede wszystkim podkreślą charakter aranżacji. Punktowe lampy dekoracyjne na metalowych łańcuchach będą doskonałym dodatkiem wystroju, który zaopatrzony w odpowiednie żarówki, doda wnętrzu ciepła i przytulności. Wspaniale do tego celu nadają się żarówki edisonowskie, które także nawiązują swoim wyglądem do minionych lat.

Dodatki

Zależnie od materiałów oraz mebli, jakie zostały wykorzystane do zaprojektowania pokoju dziennego o wystroju industrialnym dobierane są odpowiednie dodatki. Jeśli zaaranżowana przestrzeń, mimo drewna i ciepłego oświetlenia, nadal wydaje się zimna postawmy na dodatki, które ocieplą wnętrze takie jak naturalna skóra na podłogę czy tkaninowe poduszki na sofę. Klasyczne dekoracje industrialne to, podobnie jak meble, metalowe i czarne elementy wystroju: świeczniki, donice, ramy obrazów itp. Należy jednak pamiętać o umiarze w projektowaniu – aranżacja zbyt przemysłowa sprawi, że wnętrze nie będzie przytulne. Dlatego dodajmy mu swojego, indywidualnego ducha, który sprawi, że będzie to nasze ulubione miejsce na ziemi.

 (1)  

Udostępnij ten artykuł: