Promocje

» Wszystkie promocje

Jak urządzić małe mieszkanie, czyli aranżacja małych wnętrz

Jak urządzić małe mieszkanie, czyli aranżacja małych wnętrz

Jak urządzić małe mieszkanie, aby zapewniło domownikom odpowiednią funkcjonalność, estetykę i komfort? Wiele osób zastanawia się jak urządzić mały pokój i zaaranżować wnętrze, by stworzyć z mieszkania spójną i harmonijną całość. Dysponując niewielkim metrażem, każdy metr kwadratowy jest na wagę złota i nierzadko wymagać to będzie pójścia na kompromisy.

Jak urządzić mały pokój

Aranżując małe pomieszczenia, warto postawić na jasne kolory oraz stonowaną paletę barw. Stylistyka ta pozwoli zwiększyć optycznie pokoje, a także zakamuflować braki w metrażu. Poza tym taka aranżacja małych wnętrz zadba o odpowiedni nastrój pomieszczeń i zapewni odpowiednią ilość niezwykle cennego światła. Bardziej wyraziste akcenty kolorystyczne powinny być wykonywane wyłącznie w formie niewielkich dodatków dopełniających aranżację.

Aranżacja małych mieszkań skupia się zwykle wokół bieli, szarości, jasnych beżów, a także jednolicie wykończonych podłóg w całym mieszkaniu. Stawiając na jeden styl wykończenia podłóg – niezależnie od tego czy będą to kafelki czy panele, powierzchnia podłogi nie stanie się przytłaczająca i nie skupi na sobie swojej uwagi, przytłaczając tym samym cenną przestrzeń.

Jak urządzić małe mieszkanie 40 m2, 38 m2 czy 30 m2 aby możliwie maksymalnie zwiększyć optycznie jego przestrzeń? Podczas aranżacji bardzo dużo zawdzięczamy doborowi oświetlenia. Odpowiednie oświetlenie wnętrz jasną barwą światła za pomocą punktowych lamp, diod LED w suficie podwieszanym czy kinkietów pozwoli zaakcentować wybrane elementy aranżacji pomieszczeń i spotęgować wrażenie przestronności. Wrażenie to doskonale wzmocnią także szklane meble i drzwi.

Aranżacja małego pokoju dziennego w bloku może również opierać się na delikatnych wstawkach z fototapet. Motywy z uliczkami i miejską architekturą lub krajobrazami o ciekawej perspektywie optycznie zwiększą łazienki, kuchnie i salony. Ciekawym trikiem na optyczne wydłużenie małych pomieszczeń jest także umieszczenie mebli o podobnej wysokości obok siebie.

Aranżacja małych wnętrz nie cierpi chaosu. Dlatego też komponując wnętrza w małych mieszkaniach, należy dokładnie i z należytym pietyzmem dopasować miejsce każdego mebla i dekoracji oraz starannie rozplanować przechowywanie przedmiotów codziennego użytku w szafach, komodach czy biurkach.

Więcej o aranżacji małych domów przeczytasz w naszym poprzednim artykule.

Jak urządzić mały salon

Aranżując mały salon, należy skupić się przede wszystkim na podstawowych aspektach, takich jak jasna i stonowana paleta barw, jednolite podłogi oraz wybór mebli o możliwie podobnej wysokości. Strefy salonu warto podzielić za pomocą odpowiedniego usytuowania mebli. Ciekawym sposobem na optyczne powiększenie wnętrza, jest umieszczenie na jednej ze ścian tapety w pionowe lub poziome pasy.

Niewielka przestrzeń nie powinna ograniczać funkcjonalności salonu. Dlatego też warto zdecydować się na wielofunkcyjne meble – np. kanapy z funkcją spania, szafki na kółkach, pufy ze schowkami czy stoliki kawowe z szufladami. Pamiętajmy jednak, że im mniej mebli, tym lepiej dla przestrzeni.

Jak urządzić mały przedpokój

Jak urządzić mały przedpokój? Jest to jedno z najbardziej problematycznych pomieszczeń w mieszkaniu. Powinno znaleźć się w nim jak najmniej zbędnych mebli. Przedpokój musi być utrzymany w jasnej i stonowanej kolorystyce, a także być odpowiednio oświetlony. Podłoga powinna być dopasowana do koloru ścian. Świetnie sprawdzą się tu jasne kafelki. Dobrym pomysłem jest także oklejenie jednej ze ścian fototapetą.

 (0)  

Udostępnij ten artykuł: