Promocje

» Wszystkie promocje

Meble w stylu industrialnym – czym się charakteryzują?

Meble w stylu industrialnym – czym się charakteryzują?

Styl industrialny narodził się na świecie w latach 50. XX wieku. W tym okresie niepodzielnie panowała recesja, a w polskiej sztuce coraz silniej nasilał się socrealizm. Wraz z tymi nurtami zaczęły pustoszeć przemysłowe obiekty wielkopowierzchniowe, takie jak magazyny, fabryki, hale, a także domy towarowe. W związku z upadkiem tego typu obiektów zaczęto zastanawiać się nad formą wykorzystania i zaaranżowania ich w sposób odpowiadający aktualnym potrzebom.

Początkowo tego obiekty poprzemysłowe zaczęły być wykorzystywane do celów typowo mieszkalnych przez okolicznych artystów, którzy stawali się prekursorami stylu industrialnego. Niestety, styl industrialny do naszego kraju dotarł dopiero pod koniec lat 90., jednak bardzo szybko znalazł w naszym kraju wielu amatorów.

Czym charakteryzują się wnętrza industrialne?

Styl industrialny odznacza się przede wszystkim dużą i otwartą przestrzenią, wysokimi pomieszczeniami, sporymi oknami usytuowanymi przy suficie oraz brakiem ścianek działowych i barier oddzielających pomieszczenia. Meble industrialne to z reguły twory przypominające fabryczne wyposażenie, wykonane w sposób prosty, wręcz minimalistyczny, głównie z metali. Industrialne meble oraz cały styl industrialny czerpią garściami z usposobienia i stylu życia artystów, którzy jako pierwsi rozpoczęli przekształcanie poprzemysłowych hal w obiekty mieszkalne. W tym designie doszukać się można przede wszystkim rozmachu oraz ogromnej swobody, wolności, a także czegoś na wzór ekskluzywności i wyrafinowania.

Z drugiej jednak strony wnętrza wzbogacone są w różnorodne dodatki industrialne, które przypominają o fabrycznej przeszłości pomieszczeń (lub chcą ją imitować). Lofty w stylu industrialnym pełne są różnego rodzaju odkrytych instalacji elektrycznych i hydraulicznych. Często spotkać można tu surowe ceglane mury, dźwigary, podsufitowe stalowe konstrukcje, kratownice, podwieszenia czy dźwigary.

Zarówno meble industrialne, jak i cały styl charakteryzują się również funkcjonalnym minimalizmem. Brak tu zbędnych ozdób i różnego rodzaju elementów, które zaburzają otwartą przestrzeń. Meble w stylu industrialnym odznaczają się swego rodzaju powściągliwością i doskonale uzupełniają surowe mury, otwarte i puste przestrzenie oraz surowy charakter wnętrza industrialnego. Z reguły królują tu meble industrialne metalowe, wykonane w ciemnych barwach – odcieniach czarnego, szarego, niebieskiego i granatowego, a także bieli. Industrial meble czasem wzbogacane są cieplejszymi dodatkami w postaci jasnych blatów czy oparć krzeseł.

Jakie są meble industrialne?

Industrialne wnętrza – poza surowymi i minimalistycznymi meblami – odznaczają się dużą ilością metalowych lub aluminiowych lamp – zwykle podwieszanych. Zarówno meble industrialne na zamówienie, jak i te seryjnie produkowane tworzone są z materiałów korespondujących z surowymi poprzemysłowymi wnętrzami. Zwykle meble w stylu industrialnym wykonane są z metalu, szkła, a nawet betonu. Ich styl oraz forma w bardzo bezpośredni sposób nawiązują do sprzętów, instalacji oraz wykończenia wnętrz loftów. Doskonale zdadzą tu egzamin również meble stylizowane na ludwikowskie i wiktoriańskie.

Szukasz mebli w stylu industrialnym? Sprawdź naszą ofertę i wybieraj spośród dziesiątek produktów od najlepszych producentów z branży meblarskiej.

 (0)  

Udostępnij ten artykuł: