Promocje

» Wszystkie promocje

Meble z forniru – zakup i użytkowanie

Meble z forniru – zakup i użytkowanie

Fornir to materiał, który uchodzi za ekologiczną alternatywę dla mebli wykonanych w całości z drewna. Meble fornirowane zapewniają mnóstwo możliwości aranżacji, form oraz barw, zachowując jednocześnie piękny i naturalny wygląd drewna. Sprawdź, czym jest fornir, jak sprawują się meble fornirowane, a także w jaki sposób je odnowić oraz czyścić.

Co to jest fornir

Fornir to okleina na meble wykonana z cienkich płatów drewna uzyskana przez skrawanie płaskie lub obwodowe płatów o grubości od 0,1 do 8 mm. Fornir wykonywany jest z okrągłego drewna o dużych średnicach, a przygotowanie oklein na meble opiera się na podziale dłużyc i kłód na odpowiednią długość oraz uplastycznieniu wyrzynków.

Fornir na meblach okleja się na powierzchni płyty meblowej za pomocą trwałego i mocnego kleju. Dzięki temu plastry forniru zachowują swoje właściwości przez długi czas, nadając meblom odpowiednią formę i wygląd. Fornirowa okleina na meble występuje w meblach wykonanych niemal z każdego rodzaju materiału – przez drewno lite, sklejki czy płyty meblowe.

Meble fornirowane do salonu

Fornir naturalny to świetny materiał do wykańczania mebli z forniru do salonu. Meble tego typu są jednocześnie ekologiczne, nowoczesne oraz niepowtarzalnie estetyczne. Fornir zapewnia wyjątkowy wygląd naturalnego drewna przy znacznej redukcji kosztów produkcji mebli, dzięki czemu pozwala on cieszyć się pięknem tego surowca również przy mniejszym budżecie.

We wnętrzach królują obecnie stoły fornirowane, szafy, komody, biblioteczki oraz wiele innych mebli fornirowanych oklejanych niemal każdym dostępnym na rynku rodzajem drewna. Największym powodzeniem bez wątpienia cieszy się fornir dębowy. Meble tego typu zapewniają niepowtarzalny i elegancki klimat, wpisując się w niemal każdą stylistykę aranżacji wnętrz. Najlepiej jednak meble z forniru dopasowują się do stylu klasycznego, nowoczesnego i minimalistycznego.

Jak odnowić meble fornirowane

Meble fornirowe, tak jak każde inne, z czasem starzeją się i ulegają uszkodzeniom. Z tego też względu warto wiedzieć jak odnowić meble fornirowane. Renowacja mebli fornirowanych polega przede wszystkim na naprawieniu starej okleiny. Jeśli uległa ona uszkodzeniu, należy ją oderwać i przykleić nową.

Po oderwaniu starej okleiny mebel wymaga przeszlifowania, by zapewnić odpowiednie warunki do mocnego związania się kleju nowej okleiny z drewnianym materiałem. Ewentualne ubytki należy zaszpachlować. Po zaszpachlowaniu ubytków i wyschnięciu masy szpachlowej należy wyszlifować podłoże tak, by uzyskać gładką powierzchnię o odpowiednim kształcie. Następnie możemy przykleić nową okleinę na meble. Fornir powinien być przyklejany w kawałkach, powoli i systematycznie. Klej do forniru można nakładać pędzelkiem lub szpachelką.

Po naklejeniu okładzin należy wyrównać ich krawędzie, usunąć nadmiar kleju oraz polakierować powierzchnię, chroniąc ją przed uszkodzeniami mechanicznymi. Jak pomalować meble fornirowane? Wystarczy wybrać lakier lub farbę akrylową i rozprowadzić ją na fornirze zgodnie z zaleceniami producenta, które powinniśmy znaleźć na opakowaniu preparatu.

Jak czyścić meble fornirowane

Jak czyścić meble fornirowane? Wystarczy przetrzeć je zwilżoną szmatką. Najlepiej, aby do tego celu nie używać żadnych detergentów poza wodą lub wodą z łagodnym środkiem czystości – np. mydłem, kwaskiem cytrynowym lub płynem do mycia naczyń. Pamiętajmy, że mebli fornirowych nie można myć, natłuszczać ani nabłyszczać środkami zarezerwowanymi do mebli drewnianych.

 (0)  

Udostępnij ten artykuł: