Mieszkanie w stylu boho - jak je urządzić?

Mieszkanie w stylu boho - jak je urządzić?

Styl boho to styl wolnych dusz, nieograniczonej swobody i naturalności. Od kilku lat styl boho we wnętrzach ponownie wraca do łask, zachwycając elastycznością w doborze fasonów, materiałów i wzorów na bazie estetyki rodem z niedbałego i wyważonego eklektyzmu, w którym designerskie i nowoczesne akcenty łączą się ze stonowanymi i delikatnymi klasycznymi meblami czy folklorystycznymi wzorami. Sprawdź, czym jest boho styl i jak wydobyć z siebie pokłady kreatywności, aby urządzić mieszkanie na bazie jego estetyki.

Wnętrza w stylu boho

Styl boho we wnętrzach pojawił się nieco wcześniej niż w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Korzenie stylu boho w domu sięgają aż XIX wieku, gdzie artystyczna bohema zachodnich państw dążyła do pesymistycznego modernizmu nie tylko w aspekcie spędzanego wolnego czasu, ale również w kontekście tworzenia własnej przestrzeni życiowej. Od tamtego czasu styl boho we wnętrzach intensywnie zmieniał swoją formę, tworząc wiele odłamów – od marokańskiego, przez modern boho scandi czy ludowe współczesne wersje stylu boho.

Salon w stylu boho

Styl boho w mieszkaniu jest szczególnie widoczny w jego centralnym punkcie – salonie. Ten pokój w stylu boho dowolnie łączy ze sobą wzory i kolory, które na pierwszy rzut oka się nie łączą. Salon w stylu boho pełen jest przepychu i intensywnych barw, które stają w opozycji do estetycznych, klasycznych lub minimalistycznych mebli. Aranżując wnętrze w tak szalonym stylu trudno o zasady i reguły. Niemniej, styl boho w domu, poza nieco dziwnymi połączeniami barw, łączą także krzykliwe i pstrokate dodatki oraz nawiązania do orientu – zarówno wśród kolorów, jak i materiałów lub mebli. Znajdziemy tu bogactwo ornamentyki oraz mnóstwo wzorzystości, które podkreślają kultowy synkretyzm stylu boho.

Styl boho w mieszkaniu nie obejdzie się bez surowych, niekiedy ascetycznych mebli. Niecodzienność i ekstrawagancję tego stylu podkreślają również szlachetne gatunki drewna – m.in. heban, mahoń czy palisander, które garściami czerpią ze stylu kolonialnego. Dodatki w stylu boho to przede wszystkim ceramiczne bibeloty przywożone z dalekich podróży czy ręcznie robione figurki, wazony lub donice.

Meble w stylu boho

Meble w stylu boho to połączenie nawiązań do kolonializmu, kultury indyjskiej oraz stylu klasycznego. Styl boho we wnętrzach tworzą m.in. masywny, egzotyczny fotel boho, drewniane krzesła o delikatnej formie, industrialne stoliki kawowe czy szafy lub kredensy w stylu vintage. Styl boho pod względem doboru mebli zapewnia niemal całkowitą dowolność oraz elastycznie dopasowuje się do zamysłu i potrzeb osoby aranżującej wnętrze.

Dodatki w stylu boho

Dodatki w stylu boho zależą przede wszystkim od rodzaju tego stylu. Niemniej najczęściej opiera się on na obfitości bibelotów i drobiazgów, które podkreślają artyzm oraz swobodę wnętrza, a także bogactwo kulturowe osób mieszkających we wnętrzu wykończonym w stylu boho. Poza bibelotami styl ten pełen jest roślinności i naturalnych materiałów, które wpasowują się w aktualny trend urban jungle. Znajdziemy tu m.in. palmy doniczkowe, figowce, drzewka bonsai czy mnóstwo innych ciekawych roślin wzbogacających wnętrze mieszkania lub domu.

 (0)  

Udostępnij ten artykuł: